Jak wiadomo, celem wyszukiwarki Google jest promowanie serwisów, które świadczą wysokiej jakości treści w użytecznej formie. W związku z rosnącą ilością użytkowników mobilnych, Google stara się dbać również o jakość wyników na mniejszych ekranach. Trendy rozwoju ruchu mobilnego pokazują, iż ta gałąź ruchu staje się coraz ważniejsza, a w niektórych krajach już stała się tą większą. Już w maju 2015 roku Google poinformowało, że w 10 krajach (w tym w USA i Japonii) ruch w wyszukiwarce Google pochodził w większości z urządzeń mobilnych.

 

Dzisiaj, posiadanie wersji mobilnej serwisu to nie luksus, a absolutna konieczność.

Rysunek 1

W związku z takimi zmianami zachodzącymi w sposobie korzystania z Internetu Google stawia kolejne kroki mające na celu prezentowanie w mobilnych wynikach wyszukiwania stron odpowiednich na mniejsze ekrany. Należy tutaj wspomnieć o zmianie algorytmu mobilnej wyszukiwarki, która nastąpiła 21ego kwietnia 2015 roku. W tym dniu wyszukiwarka Google zaczęła silniej promować w mobilnych organicznych wynikach wyszukiwania strony, które są tym urządzeniom przyjazne. Był to na tyle istotny update, iż Google poinformowało o nim dużo wcześniej, aby dać webmasterom czas na przygotowanie się do jego wdrożenia. Badania pokazują, że po 21ego kwietnia, udział serwisów przyjaznych urządzeniom mobilnym wzrósł, co świadczy o tym, iż wdrożenie Google przyniosło zamierzony efekt.

Dzisiaj, przy mobilnej wersji Google promującej serwisy zoptymalizowane pod urządzenia mobile oraz w obliczu coraz większej ilości tak przygotowanych serwisów, można stwierdzić, że posiadanie mobilnej wersji strony (osobnej wersji m., lub wersji responsywnej) nie jest opcją, a absolutnym obowiązkiem, jeśli chce się odnieść sukces w organicznych wynikach wyszukiwania.

Kolejny ważny update nastąpi 1 listopada 2015

W ostatnich dniach Google wykonało kolejny krok, który jest kontynuacją starań giganta z Mountain View, aby wyniki wyszukiwania na urządzeniach mobilnych spełniały oczekiwania użytkowników. Google postanowiło zareagować na praktykę webmasterów w zakresie promowania aplikacji na urządzenia mobilne. Po wejściu na niektóre serwisy pojawia się duży baner promujący aplikację, jednocześnie zasłaniając większość contentu. Intencją użytkownika wchodzącego na daną stronę jest skorzystanie z treści. Jeśli utrudnia mu się do niej dostęp, to zaniża to użyteczność serwisu. I właśnie naprzeciw oczekiwaniom userów wyszedł Google.

Przed kilkoma dniami, na oficjalnym blogu Google dla Webmasterów, pojawiła się informacja, że Google wdraża zmianę w swoim online’owym Teście Zgodności z Urządzeniami Mobilnymi. Jeśli Twój serwis zawiera baner, który zasłania dużą ilość treści, zostaniesz o tym poinformowany. Google zdecydował również, że pomoże webmasterom w identyfikacji tego problemu na całym serwisie i dodatkowa notyfikacja będzie prezentowana w Narzędziach Dla Webmasterów (Google Search Console).

Od 1 listopada 2015 roku, serwisy, które nadal będą stosowały tę praktykę, przestaną być traktowane jako przyjazne urządzeniom mobilnym. Skutkiem nadania takiego statusu stronie może być obniżenie rankingów serwisu w mobilnych wynikach wyszukiwania, a co za tym idzie spadek ruchu organicznego oraz ilości konwersji.

Google nie zabrania promowania aplikacji na serwisach mobilnych, lecz wymaga, by było to robione w sposób pozwalających na wygodne użytkowanie strony. Jako przykładowe rozwiązanie onsite’owe pozwalające na promocję, bez negatywnych skutków podaje Smart Banners, które są obsługiwane przez przeglądarkę Safari, jak również Native App Install Banners, który jest obsługiwany przez Chrome.

Nie można zapominać o kampaniach promocyjnych Adwords, dzięki którym można zwiększyć liczbę pobrań aplikacji.

W kwestii tak ważnej, jak optymalizacja serwisu pod urządzenia mobilne warto zaufać specjalistom – skontaktuj się z nami!

 

Rate this article
(0)
Comments
Tell us, what you think.
We use cookies to provide you with a better experience. Carry on browsing if you're happy with this, or learn more about opting-out the following here.
Follow MakoLab on Social Media
Want to be up-to-date with our MakoNews? Sign up to our newsletter.